Samček:



Samička:



Pictures copyright: http://www.chameleonnews.com/

 
Latinsko ime : BRADYPODION FISCHERI (FISCHERJEV KAMELEON)

Opis:

Poznamo več podvrst tega kameleona. Standarden Fischerjev kameleon je majhen, zraste do 24 cm, največji pa je B.Fischeri Fischeri ki zraste do 40 cm. Njegova osnovna barva je zelena, čeprav so pogoste tudi druge barve. Samci imajo pogosto bele, rumene, včasih celo vijolične črte, podobno velja za samice. Ko je kameleon pod stresom se obarva temnejše (rjava,temno rjava).Ta vrsta kameleona ima na koncu glave dva ozka »roga ( ki iz profila izgledata kot eden), ki je pri samcih bolj izrazit. Fischerjev kameleon je zelo zahteven in nikakor ni primeren za začetnike. Življenska doba v ujetništvu je 6-7 let.


Terarij: Velikost terarija je minimum 60x60x120 ker je to kameleon ki je zelo aktiven. Temperature na basking spotu ( dosežen z grelno žarnico) ne smejo preseči 30c, hladen del pa naj bo okoli 20-22c. Ponoči mora temperatura pasti za okoli 10c.
Ker ta vrsta kameleona zelo hitro pade pod stres mora biti terarij na gosto zasajen z rastlinami.To mislimo tako dobesedno da zadnja stena terarija ne sme biti vidna. Uporabljajo se standardne rastline in seveda fikusi. Terarij mora imeti nekaj skrivališč ki so čisto skrita pred zunanjostjo, mora imeti tudi skrit basking spot (kar je včasih težko doseči).Zaželeni so veliki, gosti Benjamini in poleg tega terarij pokrit z vejami od tal do stropa. Kot vsi drugi kameleoni tudi ta potrebuje Uva/Uvb žarke.

Hranjenje:Fischerjev kameleon ima velike potrebe po tekočini. Zaželjeno je avtomatsko škropljenje, vredu pa je tudi ročno. Poteka naj 4-6x na dan za nekaj minut. Velikokrat pa je potreben tudi vlažilec zraka. Hrana naj bo čimbolj raznolika,ki pa je: črički, sviloprejke,ščurki, hišne mušice…

Razmnoževanje:Ta vrsta kameleonov je jajcerodna. Ko začenjamo paritev damo samico v samčevo kletko. Če se parček ne razume jih moramo v trenutku ločiti. Samica zakoplje globoko v podlago (včasih čez 30cm) 10-15 jajc ki jih potem premestimo v inkubator. Med parjenjem mora samica dobivati veliko vitaminskih dodatkov in mineralov da se izognemo težavam. Jajca zakopljemo v substrat (najboljši je vermikulit) do 2/3, med tem jih ne smemo obračati. Substrat mora biti vlažen, ampak ne moker. Prav tako mora inkubator imeti dobro zračnost. Jajca inkubiramo prvih 6 mesecev na 21-23c (ponoči 17-19c) kasneje pa 1-2c topleje. Pri teh pogojih bi se mogli mladički izleči po 8-11 mesecih. B.Fischeri ne kaže nobenih znakov da bi za razmnoževanje v ujetništvu potreboval kakšne posebne sezonske spremembe. Večji kot so razmaki med parjenjem samice, več bo rojenih kameleonov v leglu. Ponavadi po 4 zaporednem parjenju med inkubiranjem odmre že skoraj celo leglo. Mladičke moramo ločiti po 2-3 mesecih ker postanejo teritorialni. Spolno dozorijo pri 8 mesecih, čeprav jih je priporočeno pariti po enem letu.


Copyright: Uporabnik $$beni€€