Picture Copyright to http://www.adcham.com
 
Latinsko ime : CALUMMA PARSONII
Slovensko ime: PARSONIJEV KAMELEON
OPIS: Ta zanimiv kameleon prihaja iz vzhodnega, malo hladnejšega dela madagaskarja. Spada med največje kameleone saj lahko zraste tudi do 70cm, podvrsta C.Parsonii cristifer pa samo do 50cm. Spol se loči po rogu na koncu glave, samci imajo izrazitejšega. Je zelo zahteven kameleon, ki ima rad veliko privatnosti ter gosto zasajeno kletko.
Že malo daljše postopanje okoli kletke, je za njega stres, hendlanju se izogibamo kolikor je možno. So zmerno agresivni do drugih kameleonov, do lastnika pa so zelo boječi in sramežljivi.
TERARIJ: Tudi Parsonijev kameleon mora biti tako kot drugi kameleoni nastanjen v terariju individualno, terarij pa mora biti gosto zasajen z rastlinami. Za to vrsto je skoraj nujen avtomatski pršilec, ker potrebuje nenormalne količine vode. Potreben je tudi kapalnik ter UV luč.Najprimernejša je ReptiGlo 5.0. Ker Arsnoijev kameleon nima rad močne svetlobe naj bi zadostovale samo UV luči, če pa so temperature prenizke pa je zaželjena tudi grelna žarnica. Poleti zelo uživajo v zunanji kletki, v kolikor imajo na voljo senco in veliko tekočine. Terarij mora biti karseda zračen da preprčeimo rast bakterij. Mere terarija za večje vrste so 200x100x200, za manjše pa 120x120x70.
Temperatura: Pogoji: Nekateri viri pravijo da se mora tej vrsti zagotoviti letne čase,takšni pa naj bi bili optimalni pogoji:

Pomlad: podnevi 23-36, ponoči 20-22, 12 urna osvetlitev, 4x škropljenje na dan, kapalnik vsak dan

Poletje: podnevi 26-28, ponoči 20-22, 14 urna osvetlitev, 6x škropljenje, kapalnik vsak dan

Jesen: podnevi 23-26, ponoči 20-22, 12 urna osvetlitev, 4x škropljenje, kapalnik vsak dan

Zima: podnevi 18-22, ponoči 16-18, 10 urna osvetlitev, 2x škropljenje, kapalnik vsak drugi dan
Pozimi torej napol hibernirajo, zato se tudi potrebe po hrani precej zmanjšajo, a še vseeno nekaj malega pojedo.
Hrana: Ta vrsta zna biti zelo muhasta glede hranjena, že zaradi tega ni primerna za začetnike. Najraje imajo ščurke in gosenice, čričkov se včasih izogibajo.
Je pa zelo odvisno od osebka, nekateri nočejo niti pogledati črička, nekateri pa se izogibajo ščurkov. Zato je pomembno da imamo na voljo več vrst žive hrane.
Ti kameleoni imajo tudi do dvotedenske poste zato je pri majhni neječnosti skrb odveč.
Dodatni opis:

Razmnoževanje: Parsonijev kameleon izleže 30-40 jajc, a samo eno leglo na leto.

Posebnost: Pri tej vrsti je najtežje simulirati letne čase, kar je dokaj pomembno, čeprav ni nujno obvezno.. Spada pa Parsoni med najzanimivejše, najzahtevnejše ter tudi najdražje vrste.

Redlion: Mogoče še kot zanimivost, jajca se inkubirajo skoraj 2 leti. Pri tem jim moramo omogočiti vse letne čase, v obdobju diapavze temperatura pade na 15 stopinj za nekaj časa. Poleg tega je potrebno ponazoriti tudi deževno dobo. Skratka, v poštev pride profesionalni inkubator s klimo in velika mera živcev.. Zaradi tega so tako dragi, saj se v dveh letih lahko zgodi marsikaj, da gredo jajca po gobe..

Copyright: Uporabnik $$beni€€ in redlion