Picture Copyright to redlion (Moj Leo, 6-mesečni samec:)
 
Latinsko ime : CHAMAELEO (TRIOCEROS) DEREMENSIS
OPIS:

Vrsta je se relativno redka v ujetništvu, saj je bilo do leta 1997 dovoljeno izvoziti iz Tanzanije le 27 živali letno. Od leta 1997 do leta 2000 se jih legalno sploh ni dalo več dobiti, razen primerkov, vzgojenih v ujetništvu. Leta 2000 so spet odprli izvoz deremensisov, vendar je EU uvoz prepovedala, tako da se še danes v EU lahko dobijo edino mladiči, vzgojeni v ujetništvu.

Prihaja iz Tanzanije, z gora Usumbara, Uluguru, Nguru, najdemo ga na 1200 do 2250+m nadmorske višine). Živi v zelo vlažnem, nekoliko hladnješem in z rastlinjem gosto poraščenem gozdu. V njegovem izvornem kraju pade veliko dežja.

Zraste do 40cm, vendar zaradi kratkega repa izgleda večji. Rep je krajši od dolžine telesa in od hrbtnega grebena. Odrasel primerek tehta 120-150g. So zelo miroljubni do ljudi, nekoliko manj do svojih sovrstnikov. Zato je obvezno, da imamo v enem terariju le enega kameleona.

Samec se od samice loči po rogovih, ki so v barvi slonovine, v obdobju parjenja pa se obarvajo živo oranžno. Ravno tako postanejo oranžne tudi ustnice.

Minimalne mere terarija za enega odraslega kameleona so 60x70x120cm. Temperature od 20 do 26 stopinj podnevi in 13 do 17 stopinj ponoči. Vlago mora biti 75-100%. Čez poletje zdrži tudi na višjih temperaturah, vendar moramo biti ZELO pozorni na vlago in ga poleti obilno pršiti vsako uro. Poleg avtomatskega pršilca je nujno potreben kapljalnik. Terarij naj ima vsaj 4 stranice iz mreže, saj kameleoni ne prenesejo postanega zraka in postane vlage, ki pošpesujeta razvoj nekaterih bakterij v telesu, kar lahko privede do smrti živali.

IZGLED TERARIJA:

Čeprav je redek in malenkost bolj zahteven (predvsem zaradi vlage), njegovo vzdrževanje v terariju ni problematično, če se upošteva njegove potrebe po temperaturi in predvsem vlagi, saj je zelo mirna in vzdržljiva vrsta. Čeprav je dokaj statičen in se redko premakne iz svoje najljubše veje, potrebuje velik kameleontarij, zaradi psiholoških motivov. V velikem in gosto poraščenem terariju se počuti varen, zato se s tem izognemo stresu. Ker ne mara močne in direktne sončne svetlobe, je se toliko bolj pomembno da je terarij gosto poraščen s pravimi rastlinami, ki nam nekoliko pomagajo vzdrževati tudi vlago. Kljub temu, da ga verjetno ne bomo nikdar vidli jesti listja rastlin, morajo biti rastline, ki jih damo v terarij, nestrupene za kameleona. Najboljše so pothos, schefflera in hibiskus. Kot rastline velja omeniti se fikus benjamin. Fikus je tudi ena izmed rastlin, ki jo lahko damo v terarij, ampak moramo biti pozorni, saj ranjeni listi izločajo mleček, ki če pride v stik s kameleonovimi očmi, lahko povzroči resno iritacijo in infekcijo. Poleg tega ima pretanke veje, vsaj manjši primerki rastlin, ki so za odraslega kameleona prešibke. Nekateri opisi pravijo, da ne potrebuje hot spota (naj bi ga zaradi močne svetlobe, ki jo oddaja, celo motil in se žival ne bi hotela greti spodaj) in da je boljše kot vir UV žarkov uporabiti neonsko žarnico. Drugi opisi pa spet priporočajo hot spot, sama sem ga namestila (40W) in svojega kameleona vidim vsako jutro, kako se greje spodaj.

V toplih mesecih, od maja do septembra, je priporočljivo prestaviti terarij na prosto, saj zanj ni nič boljšega od naravne sončne svetlobe.

Pomembno je, da kameleonu nudimo čimveč različnega mrčesa za hrano. Osnovna prehrana so seveda črički, ščurki in kobilice. Nekateri kameleoni ščurkov ne marajo, saj naj bi ti, ko so napadeni, iz ust spustili grenko snov. Občasno jih lahko posladkamo z mokarji in zoofobi. Obvezni so dodatki vitaminov, predvsem D3 in kalcija. Vendar kot z vsako stvarjo, tudi z dodatki ne smemo pretiravati!

Copyright: Uporabnik redlion